Kameralı Su Kaçağı Tespiti

2010 yılından beri  PRO İSKİ tesisat şirketimiz kameralı su kaçağı tespiti yapmaktadır. Kamera ile su kaçağı tespiti yapmak hem kolay hem de kesin bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanan şirketimiz su kaçağı tespiti de tek olmayı başarmıştır Peki su kaçağı neden olur? işte su kaçağı nedenleri;

Sıklıkla karşımıza çıkan su kaçağı nedenleri arasında malzemenin dayanıksız ve kalitesiz olması yer almaktadır. Bunun yanı sıra dış etkenler ve usta hataları da yadsınamayacak derecede önemlidir.

Kimi zaman kullanılan malzemenin kalitesiz olması pimaş borusu çatlamalarına sebep olur. Döşenirken oluşan bu tatlı altlıklar ileride büyük sorunlara yol açar. Pimaş gider borusu kullanıldığı andan itibaren çatlaklardan su kaçırarak  kullanılamaz hale gelir.  firmamız tarafından su kaçağı tespiti yapılırken bu etkenler göz önünde bulundurulur.

 

Ana hat giderlerinde malzeme kalitesizliğinden dolayı borular üzerindeki toprağı taşıyamaz ve kırılır. Kırılmaz sonucunda gene su kaçağı meydana gelir. Su kaçağı meydana gelmeyecek şekilde boru işlerini toprak dolarak gider borularının tıkanmasına sebep olur. Herhangi bir tadilat sırasında da duvar veya zemine çakılan çiviler pimaş borularına isabet ederek boruları delebilir veya çatlatabilir. Çividen dolayı çizilen yada çatlayan pimaş boruları su kaçağı için avantajlı hale gelir.

En önemli su kaçağı sebepleri arasında Usta hatalarından bahsedebiliriz. Usta hatalarından kaynaklı su kaçağı durumlarında gider borularının ek yerlerindeki contaların eksikliği yer alır. Düzenli olarak takılamayan ek yerlerindeki contalar zamanla bu ek yerlerinde su sızıntısını sebebiyet verir.

Tüm bu sorunlardan kaynaklanan su kaçağı için firmamız yaklaşık 10 yılı aşkın tecrübesi ile sizlere hizmet sunmaktadır.


Su Kaçağını Kamera ile Nasıl Tespit Edilir?

Pimaş borularında oluşan su kaçaklarını kameralı görüntüleme makinelerimiz ile tespit ediyoruz. Noktasal bir şekilde kaçağı nereden meydana geldiğini buluyoruz. Kameralı görüntüleme makinemizi pimaş gider boruların içine sürerek 20 metre kadar uzunlukta kamera kablomuz sayesinde boru içerisindeki hareketleri monitöre aktarıyoruz. Görüntüleme cihazımız ile gider boru içerisine yerleştirdiğimiz kameramız karanlık olan Pimaş gider boruların içlerine aydınlatarak tıkanmaya sebep olan şeyler yahut su kaçağına sebebiyet veren kırık,çatlak yada patlağı görüntülemektedir. Bilgisayar aracılığı ile belirlenen su kaçağı tespiti , bilgisayarlı su kaçağı tespiti olarak da adlandırılabilir. Görüntüleme cihazı ile tespit esnasında bilgisayar kullanımı şart değildir., görüntülü su kaçağı tespiti en kısa sürede sorunu kaynağı ile birlikte rapor edebilmek için gereklidir.

Su kaçağı tespiti cihazımız su tesisatının içini görerek bize sorunun nereden kaynaklandığını gösteriyor demiştik. Görüntüyü bize ulaştırdığı takdirde rapor hazırlayarak tamiratı garantili olarak yapmaya başlıyoruz. Su kaçağı kamera cihazları oldukça pahalı ve kullanımı tecrübe gerektiren bir cihazdır. Bu nedenle Biz cihazımızı kullanacak olan kişileri öncelikle tecrübeli kişilerden seçiyoruz Termal kameraların sıcak su gider boruları da meydana gelen Kazakların tespiti için önemlidir biz bu yöntemi kullandıktan sonra dinleme cihazlarımız ile kaçan hangi okulda olduğunu buluyor ve kısa sürede işlemlerinizi gerçekleştiriyoruz

 

Bilgisayarlı Su Kaçağı Tespitini Nasıl Yapılır?

Pimaş gider borularında oluşan su kaçaklarını bulmak için bilgisayarlı su kaçağı tespiti yolunu kullanıyoruz. Görüntüleme cihazlarımız ile su kaçağı bulurken pimaş borularını görüntülüyoruz demiştik. Görüntülediğimiz su kaçaklarının kaynağını tespit ettikten sonra monitöre bağlayarak izlememiz gerekiyor. Kameralı cihazımızdaki Led ışık sayesinde görüntülediğimiz boru içlerini bilgisayar yardımı ile inceliyor ve soruna çözüm yolları arıyoruz. Bu sayede cihazla kırmadan su kaçağı tespiti yapıyoruz.

 

pro iski tesisat petek temizliği

Termal Kamera ile Su Kaçağını Nasıl Tespit Edilir?

Termal kamera ile su kaçağı tespiti kalorifer borularındaki su kaçakları tespit etmekte kullandığımız cihazımızdır. Termal kamera  sıcak olan cisimlere karşı duyarlı olduğu için sıcak su kaçaklarını bulmakta oldukça önemlidir. Kalorifer gider borularındaki sıcak sıcak su kaçaklarını termal kameramız ile rahatlıkla görebiliyor ve sorun tespit edebiliyoruz. Kalorifer boruları su kaçağı tespiti sırasında termal kameramız kalorifer tesisatını sarı- kırmızı tonlarında göstermektedir. Fakat kalorifer tesisatı su kaçağı bulma işlemi gerçekleştiğinde , kaçağın oluştuğu bölge de dağınık bir şekilde sarı kımızı renklerde görülmesi bize su kaçağı olduğunu haber vermektedir. Kalorifer tesisatı boruları ister parke altında isterse fayans altından geçsin hiçbir şekilde sorun teşkil  etmez. Kalorifer tesisatı su kaçağı tesisat sorunların da karşılaştığımız en çok su kaçağı sorunlarından biridir.

Ayrıca bu kaçakları tespit etsek bile parke altında bulunan tesisatta tespit ve onarımı gerçekleştiğinde ekstra bir masraf gerektirmektedir. Bu sebeple parke altı tesisat su kaçaklarının da kullandığımız özel ilacımız ile kalorifer tesisat borularına müdahale ederek su kaçaklarını onarıyoruz. Kendi üretimimiz olan bu  ilacımız kalorifer tesisatı su kaçağı  yada kaçaklarını kendi kendine bulup onaracak güce sahiptir. Bu hem düşük maliyetli hem de 1 yıl garantili olan bir sistemdir. Böyle bir durumda ister tesisat onarımı ister ilaç yöntemini tercih edebilirsiniz. Biz isteğinize göre hareket ederek parke altındaki su kaçakları tespit ediyor ve onarıyoruz.

İlaçla su kaçağı tamiri yapılabilmesi firmamız tarafından garantili ve ivedi şekilde yapıldığından müşteri potansiyelimizi çoğaltmamızdaki etkin hizmetlerden biridir. Su kaçağı tamir ilacını kalorifer tesisat sistemi eşine dökerek kombiniz 2 saat çalıştırıyor ve sorunu çözüyoruz kullandığımız ilaç koruyucu bir özelliğe sahiptir uzun süreli kullanımlarda kalorifer gider borularından korunmasına da katkı sağlayarak hiçbir şekilde bir sorun teşkil etmez

Termal kameralar ile aynı zamanda temiz su tesisatı sıcak su borularında meydana gelen kaçakların tespit edilmesi için de kullanılır.

Termal kamera yöntemi ile sıcak su borularının yeri tespit edilir. Daha sonra da dinleme cihazı ile kaçağın hangi noktada olduğu bulunur. Termal kamera ile su kaçağı bulma da yardımcı cihazlarımızdan biri olarak yer alır.