PETEKLERİN HAVASINI ALMAK

Peteklerin havasını almak çok basit bir işlem olduğundan dolayı peteklerinizin havasını almak için özellikle bir tesisatçı çağırmanıza gerek yoktur. Çok basit ama dikkat edilmesi gereken bir iştir. Sizlere petek  çeşitlerine göre farklılık gösteren hava alma işlemlerini açıklamalı anlatacağız. Mesela döküm peteklerin yahut peteksiz ısıtma sistemi olan yerden ısıtma sisteminin havası nasıl alındığı gibi. Peki o zaman başlayalım, peteklerin havası nasıl alınır?

PANEL PETEKLERİN HAVASI NASIL ALINIR?

Günümüzde en çok kullanılan petekler statüsün de panel petekler ilk sırayı almaktadır. Hem az yer kaplamasından, montajının kolay olmasından hem de ekonomik olarak avantaj sağladığından dolayı tüketicinin seçim sırasında ilk sırayı almaktadır. Panel peteklerde x nedenlerden ötürü hava yapmışsa eğer havasını almak çok kolaydır. Üzerin de  bunun ile ilgili aparatının olması bu kolaylığı sağlamaktadır. Üzerinde hava almaya yarayan purjör vanasını , purjör anahtarı yahut düz tornavida ile çevirerek içerisinden havanın son raddeye kadar çıktığını ve suyun geldiğini görene kadar yaparız. Bu sayede kalorifer peteği havası alma işlemi tamamlanmış olur.

DÖKÜM PETEKLERİN HAVASI NASIL ALINIR?

Döküm peteklerin havası nasıl alınır diye öğrenmek istiyorsanız eğer cevabı aynı panel peteklerdeki hava alma yöntemi ile aynıdır. Fakat döküm petekler eski olduğundan dolayı kimi yerde purjör vanası boyadan dolayı işlevini yitirmiş yahut oksitlenmeden dolayı tıkanmış olabilir. Böyle durumlarda purjör vanası yani tapası işlevinin yitirdiğinden eskisinin yerine yenisini alıp değiştirmekte fayda olacaktır. Eğer yenisini bulamadıysanız petek vanalarının rekorunu gevşeterek bu işlemi yapabilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz nokta ise üst petek vanasından değil tam aksine alt petek vanasından bu işlemi yapacak olmanızdır.

 

pro iski tesisat petek temizliği

pro iski tesisat petek temizliği